درمورد ادبیات و هنر نوشته ای برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان “چهارمین جشنواره تولید کتاب‌های صوتی شروع به کار کرد” که پیشتر بدان میپردازیم.

فرهنگ‏سرای فردوس با اجرای مراسم معرفی سایت جشنواره‏‌های مجازی، «چهارمین جشنواره تولید کتاب‏‌های صوتی کودکان، نوجوانان و نابینایان» را از ۲۷ تیرماه سال جاری شروع کرد.

به نوشته خبرگزاری مهر، بیژن پورمند مدیرکل فرهنگ‌سرای فردوس با تاکید بر ارزش ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی گفت: جشنواره تولید کتاب­‌های صوتی کودکان، نوجوانان و نابینایان عنوان برنامه­‌ای است که طی آن کتابهای خوب این رده سنی و گروه اجتماعی، با هم کاری داوطلبان و علاقه‌مندان، به کتاب صوتی مبدل می‌شود. چهارمین دوره این جشنواره در قسمت‌­های اصلی (تولید کتاب صوتی از میان کتاب­‌های عرضه شده)، بخش جنبی (تجمیع افسانه‌ها و متل‌ها با زبان‌ها و لهجه‌های محلی)، بخش قصه‌گوئی و بخش ویژه (تولید کتاب صوتی به روش گروهی) برگزار می‌ شود.

مدیر فرهنگی هنری منطقه ۵ اضافه کرد: با استناد به هزینه ‌ی بالای تولید و چاپ کتاب‌های بریل برای نابینایان و حجیم بودن آنها، امکان مبدل بسیاری از کتاب‌های چاپ‌ شده نیست. لذا در این دوره از جشنواره شرایطی ممکن شده است تا علاقه ‌مندان قادر باشند با نیت خیرخواهانه و رفتار نوع‌ دوستانه خود در تولید کتاب‌های صوتی هم کاری کنند.

مدیرکل فرهنگ‌سرای فردوس با اشاره به خصوصیت‌های تارنمای جشنواره گفت: بخش اصلی آن شامل تولید اثر از میان کتاب‌های عرضه شده و بخش جنبی آن، گردآوری افسانه‌ها و متل‌ها با گویش ‌ها و لهجه‌های محلی را شامل می‌ شود. قصص قرآنی و دینی و به علاوه از طرف دیگر بخش ویژه برای تولید کتاب صوتی به روش گروهی و خانوادگی، از دیگر بخش ‌های تفکیک‌ شده در این سایت است.

وی اضافه کرد: کتاب‌خانه فردوس بعد از گردآوری فایل‌های ارسال شده به جشنواره و انجام خدمات فنی ضروری بر روی آنها، کارهای نهایی و کامل را برای سود‌ برداری در دست مراکز ویژه نابینایان در تمامی کشور قرار خواهد داد.

بیژن پورمند با اشاره به بخش مسابقه و نبردی این دوره از جشنواره گفت: با اینکه داوطلبان با نگاه معنوی و خیرخواهی و نوع‌ دوستی در این جشنواره هم کاری خواهند داشت با اینحال، بعد از انتخاب کارهای انتخاب به وسیله هیات داوران لوح و جوایز ارزنده‌ ای به آنها تعلق خواهد گرفت.

به نوشته روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه ۵؛ علاقه ‌مندان می ‌توانند برای کمپانی در چهارمین جشنواره تولید کتاب‌های صوتی، ابتدا به سایت جشنواره به آدرس www.ketabkhanimajazi.ir  مراجعه کرده و ثبت‌اسم کنند.  سپس، کتاب یا کتاب‌های خوب گروه سنی کودکان، نوجوانان و به ویژه نابینایان را انتخاب کرده و آن‌ها را در خانه، استودیو و یا هر مکان خوب دیگری، بازخوانی و صدای خود را ضبط کنند. سپس فایل ساخته شده را از هریک از دو طریق سایت جشنواره یا تلگرام  دبیرخانه به شماره (۰۹۱۹۷۷۴۳۳۴۸) ارسال کنند.

علاقه ‌مندان برای کسب معلومات بیشتر قادر اند به دبیرخانه جشنواره، واقع در فلکه دوم صادقیه، بلوار فردوس، بعد از تقاطع شهید سلیمی جهرمی، فرهنگسرای فردوس، کتابخانه فردوس مراجعه کنند

امیدواریم نوشته “چهارمین جشنواره تولید کتاب‌های صوتی شروع به کار کرد” مورد قبول علاقه مندان به ادبیات وهنر قرار گرفته است.