درمورد ادبیات و هنر نوشته ای برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان “موضع شراگیم یوشیج پیرامون انتشار کارهای نیما” که پیشتر بدان میپردازیم.

فرزند نیما یوشیج با اشاره به “پیگیری قضایی انتشار غیرقانونی کارهای این شاعر” گفت: در مقابل سودجویی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها می‌ایستم.

مدتی قبل، وکیل شراگیم یوشیج (فرزند نیما) از اقدام قضایی علیه عده ای از ناشرانی که حق مالکیت کارهای نیما یوشیج را نادیده گرفته‌اند، اطلاع داد. محمدحسین آقاسی، وکیل دادگستری که وکالت شراگیم یوشیج را برعهده دارد، در این‌باره به ایسنا گفت: «فرزند استاد نیما از بی‌نتیجه ماندن گفت‌وگوهایش با عده ای از ناشران سرخورده و دلگیر شده است. وی اعتقاد دارد کارهای مرحوم نیما مورد دستبرد قرار گرفته و بعضاً عده ای ناشران با کسی که امینِ وی بوده و بخشی از کارهای را به شکل امانت در دست داشته، هم‌جریان شده و بدون اجازه صاحب اثر، آن‌ها را پخش کرده‌اند…آقای شراگیم تنها فرزند نیما با اعطای وکالت به من، خواسته است که علیه عده ای ناشران برنامه شکایت کنم.»

پیرامون همین موضوع شراگیم یوشیج نیز در گفت‌وگو با ایسنا در این‌باره سخن بیان می کند. ایشان با اشاره به پیگیری قضایی پیرامون انتشار غیرقانونی کارهای نیما اظهار می‌کند: «بالاخره به فرصتی دست یافتم تا در این هجوم سودجویان مارکت کتاب که امروز کم نیستند و اسم ناشر بر خود نهاده با اینحال متعهد به تعهدات حقیقی و اخلاقی یک ناشر نیستند و به این طریق سوابق درخشان ناشران متعهد و بنام دیگر را مخدوش می‌کنند، ناشرانی که با خیانت به ادبیات و به بهانه کسب سود از پادویی و دلالی و از دخمه کوچکی به ساختمانی چندطبقه رسیده‌اند و با تملق و ریا به اعتبار روابط و آشنایی‌های‌شان برای هر کتابی به راحتی مجوز چاپ می‌گیرند و کارهای نیما را فله‌ای و با اغلاط بسیار چاپ و پخش می‌کنند و حتی حق دخالت در اصلاح و ادیت کارهای را نیز به‌ خود داده‌ و می‌دهند، در مقابل آنان انتقاد کرده و بایستم. بدین خاطر، بعد از مشاوره با دوستانی که در عرصه چاپ و انتشار و حفظ حقوق ناشر و مولف آشنا هستند از آقای محمدحسین آقاسی که آوازه و تخصص بسیار در این امور دارد تقاضا کردم تا دست یاری مرا بی‌جواب نگذاشته و با امید به توجهات مدیران محترم قضایی و اخذ تصمیم نهایی و ممانعت از این سودجویی‌ها دست این اشخاص را از جامعه فرهنگی این سرزمین برای در بیشتر مواقع کوتاه کند.»

ایشان پیشتر بیان می‌کند: «در همین مسیر غیر از این پیگیری حقوقی، سعی دارم تا به‌رغم زحمات سالیان قبلی و لحظه به‌هدررفته و در واکنش به انتشار نادرست و مغلوط و مغشوش کارهای نیمای بزرگ، باز هم اقدام به بازنویسی و بازنگری آن کنم و در حد توانم با دقت بیشتری این کارهای را در دست دوستداران ادبیات قرار دهم. بر همین اساس سرآغاز فعالیت مجددا‌ من با مشارکت و همیاری نشر «رُشدیه» تحت نام تنها ناشر چاپ و انتشار کارهای نیما یوشیج خواهد بود و تا هدف نهایی و چاپ و انتشار کلیه‌ کارهای نیما و تشکیل بنیاد حفظ و نظارت بر چاپ و انتشار و تشکیل بنیاد فرهنگی و پژوهشی نیماشناسی در دانشگاهای کشور ادامه پیدا خواهد کرد.»

شراگیم یوشیج در انتهای، خطاب به دوستداران و علاقه‌مندان کارهای نیما بیان می کند: «از دوستان علاقه‌مند تقاضا دارم برای دسترسی به نزدیک‌ترین و صحیح‌ترین مأخذ موجود و با استناد به تنها مرکز چاپ و انتشار کارهای نیما یوشیج با نظارت و تلاش و کوشش من از روش انتشارات «رُشدیه» با اتکا و استناد به اسم شراگیم یوشیج تنها فرزند و بازمانده و تنها وارث قانونی و حقیقی و حقوقی نیما یوشیج پشتیبانی کرده و از خریدن کارهای فله‌ای ناشران دیگر خودداری کنند. گفتن این موضوع در اینجا لازم است انتشار دو کتاب نثر و نظم و کارهای صوتی و تصویری اشعار نیمای بزرگ، به وسیله انتشارات «رُشدیه» در راه است و در آینده ای زود در معرض دوستدارانش قرار خواهد گرفت. با سپاس از آقای محمدحسین آقاسی وکیل محترم دادگستری که دست یاری دادند و با امید به عنایت مدیران محترم قضایی که پیوسته حافظ عدالت هستند.»

امیدواریم نوشته “موضع شراگیم یوشیج پیرامون انتشار کارهای نیما” مورد قبول علاقه مندان به ادبیات وهنر قرار گرفته است.