درمورد ادبیات و هنر نوشته ای برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان “طی شدن مراحل نهایی ثبت اسم “غیاث الدین جمشید کاشانی ” در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو” که پیشتر بدان میپردازیم.

به نوشته خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مدیر بخش فرهنگی یونسکو در ایران شامگاه چهارشنبه در آیین تجلیل از ۳۴ سری و چهره یاور «کتاب و کتابخوانی» در کاشان که با اهدای تندیس و لوح به آنان از طرف فروشگاه ساربوک و اداره فرهنگ و ارشاد کاشان همراه بود، گفت: این دیار کهن یعنی کاشان، شهر زرخیزی از لحاظ فرهنگ و تمدن است که پیوسته بو و رایحه فرهیختگی، فرزانگی و ادب از آن به مشام می‌رسد.

 عبدالمهدی مستکین که در فروشگاه ساربوک و در جمع دهها نفر از ناشران و فعالان و تلاشگران کاشانی عرصه کتاب و کتابخوانی سخن می‌گفت با بیان این که کاشان با آن تاریخ برجسته، دیرپا و چشمگیر زادبوم سپهری‌ها، محتشم ها، کمال الملک ها و غیاث‌الدین جمشیدها در طول تاریخ بوده یادآور شد: این اسم های نیکو بر پیشانی این شهر حک شده با اینحال سؤال اینجاست که نسل‌های بعدی این فاصله و بوم برای استقامت این عظمت و بزرگی چه کرده‌اند؟
 
ایشان در ادامه این نکته نقش خانواده‌ها در پیشرفت فرهنگی نسل امروز و فردا را مهم دانست و خاطرنشان کرد: در تاریخ نقل است که از بزرگی از مفاخر ایران پرسیدند برای پرورش فرزند از چه زمانی باید اقدام کرد و ایشان پاسخ داد ۲۰ سال قبل از تولدیافتن ایشان، و این در عصر امروز یعنی اگر  پدر و مادر کتابخوان و دغدغه کتاب داشته باشند و به موهبت این عنصر فرزانگی پی ببرند فرزندان آنان نیز مسیر آنها را خواهد پیمود و به اشتراک مسؤلین و کارگزاران دولتی نیز اگر فردی پیوسته کتاب در اختیار داشت می‌توان با کمال خوشوقتی پی‌برد که یکی از دغدغه‌های ایشان بی شک پیشرفت فرهنگی شهر است.
 
عبدالمهدی مستکین به علاوه از طرف دیگر بر نقش نویسندگان و مؤلفان مشهور ایرانی در پیشرفت صنعت گردشگری تأکید کرد و اضافه کرد: در کشور چک، فرانس کافکا نویسنده مشهور و جهانی این کشور شمرده می‌شود با اینحال علی رغم این که تنها دو سه کتاب از ایشان پخش شده با اینحال مسؤلان فرهنگی این کشور و شهر پراگ چنان بر روی ایشان دست به آگهی گسترده زده‌اند که کارهای به جای مانده از سابقه فرهنگی و نویسندگی وی به اندازه چندین چاه نفت فارغ از همه چیز توانسته صنعت گردشگری پراگ را متحول کند حال آن که کشور ما و همین کاشان مملو از مفاخر و مشاهیر برجسته جهانی است.
 
وی که به علاوه از طرف دیگر سمت دبیر کمیته میراث فرهنگی و طبیعی ایران را بر عهده دارد از طی شدن مراحل نهایی ثبت اسم غیاث الدین جمشید کاشانی در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو اطلاع داد و یادآور شد: این دانشمند مشهور از نمونه اسم آورانی است که تاریخ کاشان بسیار به ایشان مدیون است.
 
مستکین پیشتر با اشاره به روند انتخاب پایتخت و روستای دوست‌دار کتاب ایران طی سالهای قبلی گفت: این روش از سال ۲۰۰۱ از طرف یونسکو شد و هدف آن اشاعه و گسترش فرهنگ مطالعه در کشورها و با این وجود انتخاب عده ای شهرهای اکتیو در زمینه کتاب و کتابخوانی تحت نام پایتخت کتاب با عده ای معیارها و مهم هاست و در جستجوی این روند تا اینجای کار ۱۰۰۰ روستای دوستدار کتاب و ۹۷ شهر نامزد پایتختی کتاب ایران در این عرصه مشهور‌اند.
 
در این آیین به علاوه از طرف دیگر مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان در سخنانی با ابراز خرسندی از حضور در جمع فعالان و دغدغه مندان زمینه کتاب گفت: این جمع به نظر من قبل از “کتاب یاوری ” کتاب باور هستند و چون دانایی و فرزانگی خود را از کتاب گرفته اند قابل ارج‌داشت هستند.
 
جوادی مقدم به علاوه از طرف دیگر سری ساربوک را مایه آبروی فرهنگی شهر کاشان دانست و اضافه کرد: چنین سری هایی که طی دو سه سال واپسین برای کاشان و مسئله پایتختی کتاب تلاش کرده‌اند و نقش داشته اند همراه با محافل ادبی، نشستهای نقد و بررسی اشعار بزرگان مانند سعدی و حافظ خوانی، بی شک دلیل آسودگی خاطر همه ما هستند.
 
دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان کاشان در باب مسئله پایتختی کتاب مدیر بخش فرهنگی یونسکو در ایران را نیز مورد خطاب قرار داد و گفت: این شهر زادگاه فیض کاشانی است که مؤلف ۳۰۰ جلد کتاب بود و امروزه در همین شهر بیمارستان و حتی ندامتگاه آن حاوی کنفرانس کتاب است.
 
در خلال این آیین به علاوه از طرف دیگر از دو  اثر تازه سید مرتضی طاهری برزکی با عنوان تاریخچه نائبیان و اسناد قنات سرداری برزک و به علاوه از طرف دیگر  ورزا نامک” دفتر اول جستارهای برزک شناسی”، با حضور  مسئول فرهنگی سازمان یونسکو،  معاون استاندار و فرماندار ویژه، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان کاشان و جمعی از فرهیختگان و دانشگاهیان معرفی شد. ورزا نامک شامل ۲۹ مقاله پیرامون برزک است که در ۹ بخش و  ۴۸۸ صفحه تنظیم و به وسیله مولفان مختلف نوشته شده. کتاب اسناد  قنات سرداری نیز در چهار فصل و در ۱۴۶ صفحه تنظیم و پخش شده‌است.
 
 
 
 
 
 

رفتن به منبع
Creator:

Powered by WPeMatico

امیدواریم نوشته “طی شدن مراحل نهایی ثبت اسم “غیاث الدین جمشید کاشانی ” در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو” مورد قبول علاقه مندان به ادبیات وهنر قرار گرفته است.