درمورد ادبیات و هنر نوشته ای برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان “شگردهای باورنکردنی مارسل پروست برای تبلیغ رمانش” که پیشتر بدان میپردازیم.

به نوشته خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نامه‌هایی از مارسل پروست، نویسنده فرانسوی، ۳۰ اکتبر در حراجی ساتبی پاریس در معرض فروش قرار داده می‌شود.
 
این نامه‌ها نشان می‌دهد پروست گاهی از دوستانش می‌خواسته که در باب جلد در ابتدا سری‌ی «در جست‌وجوی لحظه از دست رفته» که با عنوان «طرف خانه سوان» جدید پخش شده بود نقدهای مثبت در روزنامه‌ها بنویسند و در برابرش نیز به آن‌ها پول می‌داده است.
 
به نوشته‌ی روزنامه‌ی فیگارو، ایشان گاهی نیز خودش با اسم مستعار یادداشتی ستایش‌آمیز پیرامون خودش و اثرش می‌نوشته و به روزنامه‌ فیگارو می‌داده است.
 
پروست، این یادداشت‌ها را با ماشین تایپ لوئیس برن، دوست و ویراستارش می‌نوشته تا کوچک‌ترین اثری از دست خطش بر جای نماند.
 
نویسنده فرانسوی، در این نوشته‌ها اثرش را با عنوان «طرف خانه‌ی سوان» که جلد اول رمان «در جست‌وجوی لحظه از دست رفته» است «شاهکاری کوچک» می‌نامیده که مانند تند‌بادی است که کتاب‌های دیگر در مقابلش مانند بخارهایی بی‌رمق‌اند.
 
پروست در یادداشت‌هایش خودش را با دیکنز مقایسه کرده و گفته است چیزی که آقای پروست می‌بیند و احساس می‌کند از حقیقت سرچشمه می‌گیرد. در حقیقت نوشته‌های ایشان درخششی فوق‌العاده دارند. این کتاب بعد چهارمی از کوبیسم را توصیه می‌کند.
 
در نامه‌ی دیگری پروست با خشم از روزنامه‌ی فیگارو انتقاد کرده که چرا عبارت «مارسل پروست مشهور» را از عنوان سرمقاله‌اش برداشته بوده است.
 
آن وقت هنوز آگهی به شکل امروزه وجود نداشته با اینحال به ذهن خطور میکند که مارسل پروست از این شیوه برای مطرح کردن خود و اثرش سود می‌جسته است.
 
این نامه‌ها بهمراه یکی از پنج ورژن‌ی کم‌یاب از کتاب «طرف خانه‌ی سوان» که روی پوست درخت توت نوشته شده و از سال ۱۹۴۲ میلادی در معرض نمایش عمومی قرار نگرفته در پاریس به معرض فروش قرار داده می‌شود و برآورد میشود به مبلغی حدود ۴۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار یورو در بازار عرضه میشود.
 
این ورژن در حقیقت هدیه پروست به لوئیس برن بوده؛ کسی که دلیل چاپ کتاب پروست در سال‌های ۱۹۱۰ میلادی در انتشارات گراسه شده و پروست آن لطف را در حق خودش هرگز فراموش نکرده بوده است.
 
پروست که نویسنده ثروتمندی بود نزدیک به ۳۰۰ فرانک (۹۰۰ پوند حال حاضر) برای نوشتن انتقادات مثبت پیرامون جلد اول رمان «جست‌وجوی لحظه از دست رفته» و انتشار آن در صفحه اول روزنامه فیگارو داده بود و پس از آن حدود ۶۶۰ فرانک برای انتشار نقد مثبت دیگری به یکی از دوستانش داده بود تا در صفحه اول روزنامه فرانسوی دیبت پخش شود.
 
پروست تلاش کرد تا سه نشریه دیگر را نیز برای تحقیق و مطالعه و انتقاد اثرش قانع کند؛ گرچه تنها حاضر بود به یکی از آن سه پول پرداخت کند.
 
روزنامه‌ی گاردین نوشته است ناگزیر بودن پروست برای تبلیغ کتابش از این‌ طریق، قسمتی برای این بوده که ایشان مجبور بوده برای انتشار کتاب از جیب خودش هزینه کند؛ چرا که شماری از ناشران چاپ کتاب پروست را از همان ابتدا رد کرده بودند و بالاخره انتشارات گراسه در شرایطی که مولف همه‌ی هزینه‌های چاپ را تقبل کند پذیرفته بود که کتاب ایشان را چاپ کند.
 
انتشارات گراسه پیش از هرچیز هیچ امیدی برای موفقیت کتاب پروست نداشت و به یکی از دوستان ایشان گفته بود که کتاب غیر قابل خواندن است.
 
با این همه ظرف چند هفته بعد از انتشار کتاب «طرف خانه‌ی سوان» عده ای منتقدین از آن تحت نام یک نبوغ ادبی اسم بردند و بعدها انتشارات گالیمار نامه‌ای به پروست نوشت حاکی از اینکه نپذیرفتن چاپ این کتاب عظیم ترین اشتباه حرفه‌ای ایشان بوده است.
 
پوتمان، کارشناس ورژن‌های دست‌نویس حراجی ساتبی گفته است پروست خیلی قاطعانه و ماهرانه نقدهای مثبت در باب کتابش را که در آن وقت امری رایج بود می‌نوشت و در ازای آن پول پرداخت می‌کرد با اینحال آنچه ایشان می‌خواست این بود که این نظرها و فیدبک های مثبت به وسیله دیگران نوشته شود.
 
مارسل پروست، در دهم جولای سال ۱۸۷۱ در حومه شهر پاریس به دنیا آمد.
 
«در جست‌وجوی لحظه از دست رفته» اساسی ترین اثر پروست است که تاثیر مهمی بر ادبیات قرن بیستم گذاشت؛ این رمان در هفت جلد نوشته شده که هر یک از آنها نامی مستقل دارند و تحت نام بهترین اثر نویسنده به شمار می‌روند.
 
پروست در سال ۱۹۱۸ میلادی جایزه ادبی گنکور را برای جلد دوم «در جست‌وجوی لحظه از دست رفته» از آن خود کرد و به شهرت زیادی رسید. ایشان سال ۱۹۲۲ در اثر بیماری برونشیت از دنیا رفت.

رفتن به منبع
Writer:

Powered by WPeMatico

امیدواریم نوشته “شگردهای باورنکردنی مارسل پروست برای تبلیغ رمانش” مورد قبول علاقه مندان به ادبیات وهنر قرار گرفته است.