درمورد ادبیات و هنر نوشته ای برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان “دادگاهی در ایران حق را به اردلان سرفراز داد” که پیشتر بدان میپردازیم.

رضا صادقی، سینا سرلک و علی لهراسبی به اتهام سرقت ادبی با شکایت اردلان سرفراز ترانه‌سرا به دو سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

به نوشته عصر ایران، اردلان سرفراز ترانه‌سرایی مشهور علیه سه خواننده داخلی به دلیل استفاده بدون اجازه از دو ترانه‌اش شکایت کرده که دادگاه بدوی رای به دو سال حبس تعزیری این خوانندگان داده است.

 

محکومیت 3 خواننده معروف پاپ با شکایت ترانه سرای لس آنجلسی به حبس

علی جعفری مدیر برنامه‌های رضا صادقی ضمن تایید خبر گفت: ما هم از روش نشریهها این مسئله را مطلع شدیم. مسئله را از روش وکیل‌مان پیگیری می‌کنیم با این وجود فکر نمی‌کنم مسئله مهمی باشد و طی روزهای آتی این موضوع حل خواهد شد.

به نوشته فارس، دادگاه با شکایت سرفراز این خوانندگان را احضار می‌کند با اینحال علی‌رغم دعوی آنها‌ در نشست حضور پیدا نکرده‌ و نهایتا دادگاه بنا بر ماده ۲۳ قانون پشتیبانی از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان مصوب ۱۳۸۴،‌ هر یکی از متهمین را به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرده است. با این وجود این حکم از جانب دادگاه بدوی صادر شده و با انتقاد امکان تجدید نظر در رای صادره می باشد.


لازم به ذکر است مدتی قبل قطعه ای برای برای سریال شهرزاد،پخش شد که پیشتر باعنوان ترانه «محتاج» به وسیله اردلان سرفراز سروده و به وسیله فرید زلاند آهنگسازی شده بود. با اینحال تیم سریال شهرزاد به غلط شاعر این اثر را هوشنگ ابتهاج عرضه کرده بودند.

در کاور این آهنگ در قسمت اسم شاعر نوشته شده بود: “هوشنگ ابتهاج” که با استناد به اینکه سالها پیش این شعر به وسیله خواننده لس آنجلسی …  اجرا شده بود متن شعری تکراری بود. همین متن شعر طیبا انتقاد اردلان سرفراز مواجه شده که با شما متن پیغام ایشان را می خوانیم:

اردلان سرفراز:
“در ایران، آقایی بنام سینا سرلک، بدون اطلاع و اجازه من، غزل “برخیز که غیر از تو، تو را دادرسی نیست” را که هم در کتاب من (از ریشه تا در بیشتر مواقع) چاپ شده… است، را بازخوانی کرده و در سریالی بنام شهرزاد، بی اجازه و به غلط با اسم استاد سایه، پخش شده است. امروز آگاه شدم که وزارت ارشاد که خود به این غزل در کتاب (از ریشه تا در بیشتر مواقع) بنام من مجوز داده (حدود ١٢سال پیش)، مجددا بنام آن استاد بزرگوار به این غزل، بدون تحقیق و مطالعه، مجوز داده است!

در این …… و ……..، فایل تصویری این ترانه را نیز در محیط مجازی و نشریات اجتماعی، پخش و اسم شاعر را استاد هوشنگ ابتهاج ذکر کرده !

برای اطلاع عموم مطرح می‌کنم! که این سرقت و سرقت‌های شبیه به، از لحاظ اخلاقی، انسانی و قانون حقوق هنرمندان، خلاف است، و وکیل من در ایران، در صدد پی‌گیری “قانونی” این “بی‌قانونی” و سوء استفاده است.
ضمن سپاس از هم‌وطنان و هم‌زبانانم، تقاضا می‌کنم که اجازه ندهند از نشریات اجتماعی مورد بهره برداری‌شان در راستای سودجویی غیرقانونی و غیراخلاقی استفاده شود.
اردلان سرفراز
شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴

 

 

امیدواریم نوشته “دادگاهی در ایران حق را به اردلان سرفراز داد” مورد قبول علاقه مندان به ادبیات وهنر قرار گرفته است.