درمورد ادبیات و هنر نوشته ای برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان “جهان غرب نیز به سوی تقارب پیش می‌رود” که پیشتر بدان میپردازیم.

به نوشته خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آئین ویژه هفته پژوهش و معرفی چهار اثر پژوهشی، منشور اخلاق پژوهش، وب‌سایت دانشگاه مذاهب اسلامی و تجلیل از اساتید و پژوهشگران برتر، عصر امروز (یکشنبه ۲۶ آذرماه) با حضور آیت‌الله محمدعلی تسخیری، مشاور محشر مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری، مدیرعامل دانشگاه مذاهب اسلامی، مولوی نذیر احمد سلامی، نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم بی‌آزار شیرازی، آیت‌الله گلپایگانی و جمعی از علمای شیعه و اهل‌سنت و فرهیختگان زمینه و دانشگاه در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.
 
حجت‌الله ابراهیمیان، معاون پژوهش و تکنولوژی دانشگاه مذاهب اسلامی در ابتدای این آئین در عرضه فعالیت‌های پژوهشی این دانشگاه گفت: معاونت پژوهش و تکنولوژی دانشگاه مذاهب اسلامی از انتهای فروردین‌ماه سال جاری در دوره مدیریت تازه کار خود را شروع کرد و بعد از اجرا جلسات برنامه تازه ای برای این معاونت تدوین شد. پیش‌نیاز حرکت ما در این معاونت، پیروی از خطوط ترسیم‌شده اسناد بالادستی نظام شامل بیانات امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری، قانون بنیادی، اساسنامه دانشگاه و نظارت هیأت امنا است.
 
وی ادامه داد: اجرا کارگاه‌های علمی و پژوهشی در عرصه‌هایی از قبیل آشنایی با موسوعه‌های عربی، شیوه تدوین مقالات علمی و پژوهشی و معناشناسی قرآن، نشست‌های نقد کتاب، همایش‌های علمی، دعوت از شخصیت‌های زمینه و دانشگاه برای اجرا کرسی‌های علمی و ترویجی، برنامه تدوین دانشنامه مفاخر تقریبی، برنامه جایزه ملی و بین‌المللی تقریب از نمونه برنامه‌هایی است که در این مدت در معاونت پژوهش و تکنولوژی انجام شده است.
 
ابراهیمیان گفت: تشکیل شوراهای کاربردی دانشگاه از قبیل شورای پژوهش و شورای انتشارات، تدوین آیین‌نامه انتشارات، دیزاین وب‌سایت، شیوه‌نامه مبدل انتهای‌نامه به کتاب، تدوین منشور اخلاق پژوهش، بروزرسانی مقالات و مجلات، حضور در کنفرانس‌های کتاب و مطبوعات و جمع‌آوری تمامی کتاب‌های تقریبی در کشور نیز دیگر فعالیت‌های معاونت پژوهش و تکنولوژی دانشگاه مذاهب اسلامی است.
 

تحول و بومی‌سازی علوم انسانی در راستای مطالبات رهبری
حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری نیز در این آئین گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی در تحول و بومی‌سازی علوم انسانی که از مطالبات جدی مقام معظم رهبری است می‌تواند گام‌های مستحکم و موثری بردارد.
 
وی ادامه داد: امروز در دنیا بیشتر افکار در جستجوی تقارب علم و دین است. ممکن است در دو یا سه دهه قبلی، نظر بر این بوده که علم، هندسه دین را تعیین می‌کند، با این وجود امروزه حتی جهان غرب نیز به سوی تقارب پیش می‌رود. دانشگاه مذاهب اسلامی در این راستا می‌تواند با رشته‌ها و موضوعات تازه از منظر اسلام و آموزه‌های قرآنی در جهت تنویر افکار جامعه گام بردارند. کارهای منتشرشده و طرح‌های دانشگاه نیز در این راستا است که پاسخگوی بخشی از نیازهای جامعه به‌ویژه نسل جوان باشد.
 
مدیرعامل دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار کرد: قبل از این نیز به‌ویژه زیرنظر آیت‌الله بی‌آزار شیرازی، تلاش‌های فراوانی در این عرصه در دانشگاه انجام شده است. در پیشرفت و عرضه کمی و کیفی دانشگاه به‌ویژه در عرصه بین‌الملل، ضمن ادامه راه و هدف پیشکسوتان این دانشگاه، یک وفاق جمعی می باشد که دانشگاه جنبش همه سویه‌ای در عرصه‌های مختلف از خود نشان دهند. افتخار داریم که در این مسیر مبا پشتیبانی بزرگان و علمای زمینه و دانشگاه در جهت جلب رضای خدا، در راه پویندگی و بالندگی و ارتقای علمی و فکری جامعه قدم‌های جدی برمی‌داریم.
 

تقریب یک حقیقت مسلم است
آیت‌الله تسخیری نیز به نوعی سخنران در آئین ویژه هفته پژوهش در دانشگاه مذاهب اسلامی، گفت: زمانی تقریب، غریب و مجهول‌القدر بود. آیت‌الله واعظ‌زاده که این حرکت را شروع کرد به‌تبع استاد بزرگوارش آیت‌الله بروجردی، غریبانه فعالیت می‌کرد. انتقادها، تهمت‌ها و تشکیکات متوجه این مرد بزرگ بود. وی غریبانه مساله را تحمل می‌کرد. در قبلی گاهی گفته می‌شد که تقریب در آیات و روایات جایی ندارد و یا اینکه تقریب با تبلیغ مکتب اهل‌بیت (ع) سازگار نیست، با اینحال امروزه تقریب یک حقیقت مسلم بوده و همه فهمیده‌اند که گرچه در روایات و آیات و یا تعبیر بزرگان به‌طور صریح قابل مشاهده نیست، با این وجود ریشه‌های آن در قرآن نمایان است.
 
مشاور محشر مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، اضافه کرد: ریشه‌های تقریب در عقلانیت اسلام است و عقلانیت در همه‌جای قرآن مطرح است. ریشه تقریب در گفت‌وگوی منطقی است و در قرآن تئوری منطقی جامعی مشاهده می‌شود. قرآن یک تئوری کامل از گفت‌وگوی منطقی دارد. 
 
آیت‌الله تسخیری ادامه داد: شبهات و اشکالات مطرح‌شده در این عرصه در حال از بین رفتن است. عرصه‌های مشترک بین تفکرهای انسانی می باشد که این تفکرهای مشترک محور گفت‌وگو است. آیت‌الله واعظ‌زاده، آرزو می‌کرد این دانشگاه روزی محور گفت‌وگوهای منطقی باشد و به بیان مقام معظم رهبری نیز باید دانشگاه را به نقطه ای برسانیم که محور پیشرفت، گفت‌وگو و الگو قرار گیرد. امیدواریم این دانشگاه و دانشگاه‌های همسان قادر باشند به این مکان رفیع برسند که خط‌دهنده گفت‌وگوهای منطقی باشند.
 
مدیرعامل پیشین مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، اظهار کرد: امروز همه جنایات و تحدی بر حقوق انسان‌ها، به نبود گفت‌وگوی منطقی برمی‌گردد. اگر تقریب نباشد تکفیر، داعش و گروه‌های انحرافی چهره اسلام را مخدوش می‌کنند. راه تقریب، راهی مقدس است که راه اهل‌بیت (ع) نیز بود. آیت‌الله واعظ‌زاده می‌فرمود که امام صادق (ع) حدود چهار هزار شاگرد داشتند که بیشتر آن‌ها نیز شیعه نبوده، با این وجود عاشق امام بودند، چراکه امام با زبان انسانی، منطقی و احترام با آنان گفت‌وگو می‌کرد.
 
پیشتر مباحث مطرح شده، مولوی نذیر احمد سلامی نیز با عرضه یک مقاله پژوهشی به بیان دیدگاه‌های خود پیرامون مساله تقریب پرداخت. وی اشاره نمود که وجود چنین دانشگاهی از خود مجمع تقریب مذاهب هم بیشتر لازم است. در سال ۱۳۹۱ که واحد دانشگاه مذاهب اسلامی در زاهدان با اوضاع مذهبی و قومی آن منطقه تاسیس شد، کارهای مثبت آن را در دانشجویان مشاهده کردیم.
 

معرفی کارهای پژوهشی و تجلیل از پیشکسوتان
در قسمت پایانی این آئین از چهار عنوان کتاب پژوهشی تازه دانشگاه با عنوان‌های «الجامع لشرحی التجرید» اثر حجت‌الاسلام والمسلمین خسروپناه، «ما استدل به الحنفیه من کارهای صهر ختم البریه» تالیف مولوی محمد اسحاق مدنی، «درآمدی بر مبانی وحدت اسلامی؛ مهلت‌ها و مساله‌ها» و «درآمدی بر سبک زندگی از منظر اسلام» از کارهای حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسین مختاری معرفی شد.
 
معرفی منشور اخلاق پژوهش به علاوه از طرف دیگر وب‌سایت تازه دانشگاه مذاهب اسلامی و تجلیل از هفت استاد پیشکسوت، ۲ تن از عضو های هیات علمی، ۲ تن از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ۲ تن از کارمندان پژوهشگر این دانشگاه، از دیگر بخش‌های این آئین بود.

آیت‌الله بی‌آزار شیرازی، مولوی محمد اسحاق مدنی، مولوی نذیر احمد سلامی، محمد جعفری هرندی و مجید معارف از نمونه چهره‌‌های پیشکسوتی بودند که در این آیین از آن‌ها تجلیل به‌رفتار آمد. 

رفتن به منبع
Writer:

Powered by WPeMatico

امیدواریم نوشته “جهان غرب نیز به سوی تقارب پیش می‌رود” مورد قبول علاقه مندان به ادبیات وهنر قرار گرفته است.